Stanovy Českého národního výboru Mezinárodního tiskového institutu, z. s.
I. Úvodní ustanovení
Český národní výbor Mezinárodního tiskového institutu, z. s. (dále též jen „CZ IPI“) je spolkem ve smyslu § 214 a násl. zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů. Vznikl z iniciativy Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky a dalších zakládajících členů, po schválení Mezinárodním tiskovým institutem (dále jen „IPI“).
Název spolku: Český národní výbor Mezinárodního tiskového institutu, z. s.
Anglický název spolku: Czech National Committee of The International Press Institute Sídlo spolku: Praha
II. Účel spolku
Účelem a cílem CZ IPI je:
1) obrana svobody slova, která znamená svobodný přístup k informacím, svobodné šíření informací a svobodné vyjadřování názorů,
2) obrana novinářů při svobodném výkonu jejich práce,
3) obrana a podpora nezávislých médií,
4) činnost směřující k profesionalizaci novinářské práce,
5) aktivita k posilování postavení médií ve společnosti,
6) mediální vzdělávání a osvěta.
III. Členství
Členy CZ IPI mohou být:
1) šéfredaktoři, vedoucí pracovníci redakcí a mediálních společností včetně bývalých,
2) významní a respektovaní novináři,
3) další osobnosti působící v médiích těšící se všeobecnému respektu.
Členy CZ IPI mohou být pouze osoby, které se nikdy v minulosti nezpronevěřily zásadám CZ IPI a IPI. Členy nemohou být osoby, které se podílely nebo podílejí na potlačování svobody slova, zkreslování informací, kumulací politické, mediální a ekonomické moci nebo brání svobodnému vyjadřování názorů.
Členy CZ IPI mohou být i právnické osoby, pokud splňují výše uvedené podmínky.
O přijetí za člena CZ IPI rozhoduje správní rada.
Člen může z CZ IPI kdykoli vystoupit písemným sdělením zaslaným předsedovi.
Člen, který jedná proti zásadám CZ IPI a IPI nebo proti těmto stanovám, může být usnesením správní rady vyloučen z CZ IPI.
Správní rada vede seznam členů CZ IPI, v němž eviduje u fyzických osob jméno, bydliště a případně e-mailovou adresu, kam lze členovi doručovat korespondenci, u právnických osob název, IČ, sídlo a případně e-mailovou adresu, kam lze členovi doručovat korespondenci. Seznam členů CZ IPI je neveřejný. Správní rada opraví nesprávné údaje o členech bezodkladně poté, co se o jejich nesprávnosti hodnověrně dozví, a vymaže údaje o členovi, jehož členství zaniklo.
IV. Práva a povinnosti členů
Členství může být řádné a přidružené. Přidružený člen má stejná práva jako řádný člen, avšak nemá právo volit nebo být volen do správní rady. Členství právnické osoby je vždy řádné.
Členové CZ IPI mají povinnost platit členské poplatky, jejichž výši určí valná hromada. Členský poplatek na kalendářní rok je splatný do termínu stanoveného valnou hromadou na bankovní účet CZ IPI. Pokud člen CZ IPI neuhradí dva roční členské poplatky, i přestože na to byl správní radou upozorněn, může správní rada rozhodnout o jeho vyloučení.
Členové CZ IPI jsou členy IPI. Jejich členské poplatky v IPI hradí CZ IPI.
Členové CZ IPI mají právo podílet se na činnosti CZ IPI a obracet se na správní radu s podněty a stížnostmi a žádat o jejich vyjádření. Řádní členové CZ IPI mají též právo volit a odvolávat členy správní rady a být voleni do správní rady.
Členové CZ IPI mají povinnost dodržovat tyto stanovy, jednat v souladu s cíli CZ IPI a platit členské poplatky.
V. Orgány spolku
Nejvyšším orgánem CZ IPI je valná hromada. Výkonným orgánem CZ IPI je správní rada. Statutárním orgánem CZ IPI je předseda.
VI. Valná hromada
Valná hromada se schází nejméně jednou ročně.
Valnou hromadu svolává správní rada. Správní rada má povinnost svolat valnou hromadu do 30 dnů od okamžiku, kdy o to písemně požádá nejméně jedna pětina všech členů CZ IPI. Neučiní-li tak, mohou valnou hromadu svolat nejméně 3 členové, kteří o svolání žádali.
Pozvánka na valnou hromadu musí být členům doručena nejpozději 10 dní před datem konání a v téže lhůtě zveřejněna na webových stránkách CZ IPI.
Valná hromada zejména:
1) rozhoduje o změnách stanov CZ IPI,
2) schvaluje výroční zprávy o činnosti a o hospodaření CZ IPI,
3) dává správní radě podněty a pokyny týkající se základního směřování činnosti CZ IPI,
4) volí z řad svých řádných členů členy správní rady,
5) může odvolat člena správní rady, pokud jedná proti zásadám CZ IPI a IPI nebo proti těmto stanovám,
6) rozhoduje o zrušení CZ IPI.
Valná hromada je usnášeníschopná, je-li přítomna nadpoloviční většina členů. Člen CZ IPI se může na valné hromadě nechat zastoupit, plná moc musí být udělena písemně.
Hlasovací právo členů CZ IPI je rovné. Při volbě nebo odvolání členů správní rady se však při posuzování usnášeníschopnosti nebo souhlasných hlasů nepřihlíží k přidruženým členům. O změně stanov, o zrušení CZ IPI a o zrušení členství rozhoduje valná hromada dvoutřetinovou většinou přítomných členů. V ostatních případech rozhoduje valná hromada nadpoloviční většinou přítomných členů.
Není-li valná hromada na svém zasedání usnášeníschopná, může ten, kdo původní valnou hromadu svolal, svolat náhradní valnou hromadu, a to novou pozvánkou ve lhůtě 15 dnů od předchozího zasedání. Z pozvánky musí být zřejmé, že se jedná o náhradní valnou hromadu. Náhradní valná hromada se musí konat nejpozději do 1 měsíce ode dne, na který byla svolána původní valná hromada. Na náhradní valné hromadě lze jednat jen o záležitostech zařazených na pořad předchozího zasedání. Náhradní valná hromada je usnášeníschopná při libovolném počtu členů.
VII. Správní rada
Správní rada má 5 členů. Je-li členem správní rady právnická osoba, jedná za ni ve správní radě osoba oprávněná jednat za tuto právnickou osobu.
Správní rada je usnášeníschopná, jsou-li přítomni alespoň 3 členové. Správní rada přijímá usnesení, pokud s ním vysloví souhlas alespoň 3 členové.
Funkční období členů správní rady je 3 roky, člen správní rady může být zvolen i opakovaně. Členy správní rady volí valná hromada. Správní rada je oprávněna kooptovat nejvýše dva náhradní členy do nejbližšího zasedání valné hromady.
Správní rada zejména:
1) rozhoduje o přijetí, případně o vyloučení členů CZ IPI,
2) svolává valnou hromadu a zajišťuje vyhotovení zápisu z ní,
3) rozhoduje o činnosti a hospodaření CZ IPI, při tom se řídí pokyny valné hromady, pokud nejsou v rozporu se zákonem nebo s těmito stanovami.
VIII. Předseda
Předseda zastupuje CZ IPI navenek.
Předsedu volí ze svého středu správní rada. Funkční období předsedy končí zánikem jeho členství ve správní radě, odstoupením z funkce nebo odvoláním správní radou. Předseda je však povinen a zároveň oprávněn zastupovat CZ IPI do doby, než se funkce ujme nový předseda, nejvýše však po dobu 30 dnů od zániku funkce.
IX. Zásady hospodaření
Příjmy CZ IPI jsou zejména členské příspěvky, dary, granty, dotace a příjmy z činnosti.
V případě zrušení CZ IPI s likvidací připadá likvidační zůstatek Nadačnímu fondu nezávislé žurnalistiky.
X. Závěrečná ustanovení
Zakládajícími členy jsou:
1) NFNZ – Nadační fond nezávislé žurnalistiky
2) Veronika Sedláčková
3) Robert Čásenský
4) Michal Klíma
Vznik CZ IPI projednalo představenstvo IPI dne 2. 11. 2018.
CZ IPI vzniká zápisem do spolkového rejstříku vedeného rejstříkovými soudy. Toto úplné znění stanov bylo schváleno zakládajícími členy a je účinné ode dne vzniku CZ IPI.