Věnujte větší pozornost ochraně svobodných médií, vyzývají Fialovu vládu Mezinárodní tiskový institut (IPI) a jeho Český národní výbor (CZ IPI).
U příležitosti Světového dne svobody tisku vyzývají Mezinárodní tiskový institut (IPI) a jeho Český národní výbor (CZ IPI) vládu Petra Fialy, aby se znovu zaměřila na posilování svobody médií a podporu nezávislé žurnalistiky.
V prvních měsících po svém jmenování v prosinci 2021 přišel koaliční kabinet přišel s určitou nápravou ve vztahu vlády s médii, zejména těmi nezávislými. Došlo k omezení verbálních útoků na novináře ze strany vlády a všechna média mají znovu přístup na vládní tiskové konference. Byly také předloženy důležité návrhy zákonů s cílem posílit veřejnoprávní média.
V průběhu loňského roku se však mediální reformy vlády téměř zastavily a klíčová legislativa uvázla v parlamentu na mrtvém bodě. Veřejnoprávní média byla ponechána napospas prohlubující se finanční krizi a vláda zrušila pozici zmocněnce pro média.
Mezinárodní tiskový institut se proto připojuje k varování svého českého národního výboru CZ IPI a dalších oborových organizací, které v otevřeném dopise premiérovi minulý měsíc konstatovaly, že klíčová hybná síla reforem v mediální oblasti je pryč.
Vítáme závazek, ke kterému se premiér přihlásil ve své odpovědi na zmíněný dopis, kde slíbil pokračovat ve snahách podporovat nezávislá média jako klíčový pilíř demokracie v zemi. Pevně věříme, že tato slova se také promění v činy.
Vláda by především měla poskytnout urychlenou podporu českým veřejnoprávním médiím. V legislativní oblasti to znamená především konečně schválit novely mediálních zákonů, které by posílily institucionální a obsahovou nezávislost České televize a Českého rozhlasu díky zásadním změnám systému volby členů mediálních rad. V ekonomické oblasti by vláda měla ukázat politickou odvahu a prosadit dlouhodobě udržitelný model financování veřejnoprávních médií včetně zvýšení koncesionářských poplatků.
Dále vyzýváme vládu, aby pokročila s přípravou a přijetím legislativních změn vycházejících z návrhu Aktu o svobodě médií (EMFA) představeného během českého předsednictví Rady EU. Musí jít o systémová opatření v rámci mediálního prostředí, včetně vytvoření transparentního způsobu spravedlivého zadávání státní reklamy. Poslanci by také měli posílit zákon o střetu zájmů, který by zabránil veřejným funkcionářům a členům vlády vlastnit média.
Za třetí, vláda by měla usilovat o úpravu nově přijatého autorského zákona tak, aby byly odstraněny jeho nedostatky a aby technologické firmy a provozovatelé vyhledávačů a sociálních sítí skutečně odvedly férový finanční podíl médiím. To by pomohlo, ač opožděně, finančně posílit nezávislá média včetně regionálních a lokálních a tím i posílit pluralitu médií.
Tato vzájemně propojená opatření na podporu svobody médií a nezávislé žurnalistiky by měla být shrnuta ve veřejné vládní strategii, přijaté po široké veřejné diskusi s relevantními domácími i zahraničními aktéry. Pokud chce být Česká republika prostorem pro svobodná a nezávislá média, je potřeba mít jasnou vizi a také konat.
I když je mediální krajina v České republice ve srovnání s mnoha dalšími státy v regionu relativně zdravá, bující oligarchizace a politické tlaky na média si vybraly svou daň. Český mediální systém je křehký a potřebuje podporu jasného a stabilního právního rámce.
Je proto namístě přijmout taková zákonná opatření, která zaručí, že příští vlády nebudou moci zneužít právní skuliny a svou vlastní moc k oslabení nezávislých médií, k ovlivňování veřejnoprávních médií a k přihrávání státních zakázek byznysovým spojencům oligarchů.
Dnes, kdy si připomínáme zásadní roli svobodné a nezávislé žurnalistiky ve světě, Mezinárodní tiskový výbor a jeho český národní výbor CZ IPI znovu zdůrazňují svůj závazek hájit svobodu médií v České republice. Jsme nadále k dispozici vládě a všem dalším relevantním aktérům, kteří jsou ochotni diskutovat o tom, jak situaci médií dále zlepšit.