Vážený pane premiére Fialo, vážený pane hlavní poradce Kajzlere,
děkujeme Vám za odpověď na některé části našeho dopisu, který jsme Vám zaslali, neboť se obáváme, že vláda ztrácí ambici dodržet jeden z bodů svého programového prohlášení – podporu nezávislých médií.
Navzdory tomu, že píšete, že vláda na problematiku nerezignuje, činnost vlády svědčí o opaku. Agenda “dezinformací” je sice předána národnímu bezpečnostnímu poradci, nicméně, jak uvádíte, ten se zaměří jen na hrozby ze zahraničí, což zdaleka nepokrývá problémy mediálního sektoru.
Česká mediální legislativa je zastaralá, zaostala mimo jiné za zásadní změnou, kterou společnost a mediální sféra v posledních letech prodělala, zákony a systém státní podpory jako by ignorovaly vznik internetu. Zkrátka, agenda vládního zmocněnce pro média zahrnuje mnohem více než jen ochranu proti zahraničním vlivům.
V usnesení vlády ze dne 2. března 2022 (“Statut vládního zmocněnce pro oblast médií a dezinformací”) mimo jiné stojí: “Pluralita médií a jejich profesionální činnost jsou jednou ze zásadních podmínek existence demokratického státu. S cílem zlepšit podmínky pro profesionální a nezávislé fungování médií a čelení dezinformačním hrozbám zřizuje vláda funkci vládního zmocněnce pro oblast médií a dezinformací.” Kdo a kdy bude nadále vykonávat tyto činnosti z působnosti bývalého zmocněnce prosím?
- bod 7) Zmocněnec spolupracuje s orgány Evropské unie a dalšími zahraničními subjekty zabývajícími se pluralitou médií a řešícími problematiku médií a dezinformací a koordinuje spolupráci mezi nimi a věcně příslušnými institucemi v rámci České republiky.
- bod 8) Zmocněnec spolupracuje s neziskovými organizacemi působícími v oblastech podpory médií, zvyšování mediální gramotnosti a boje s dezinformacemi případně dalším obdobným zaměřením činnosti a zajišťuje podporu jejich činnosti.
Zároveň si dovolujeme připomenout zásadní části našeho předchozího dopisu, v nichž navrhujeme, aby vláda připravila přehled konkrétních kroků k nápravě a
modernizaci české mediální legislativy v následujících oblastech:
- Dlouhodobá koncepce financování veřejnoprávních médií,
- kvalitní podoba autorského zákona,
- podpora nezávislých a regionálních médií
- transparentní zadávání reklamy státními orgány a
- zohlednění internetových médií v mediální legislativě.
Za velmi důležitou považujeme novelu autorského zákona, která měla médiím mj. přinést peníze od velkých platforem typu Google nebo Facebook za používání jejich obsahu. Efekt je však opačný, kvůli některým ustanovením (např. počítání sankce z celosvětového obratu) vznikla patová situace, kdy vyhledávače omezily dostupnost obsahu médií a příjmy jim naopak snižují.
Bez vize budoucnosti mediálního prostředí v České republice bude vláda tápat a přijímat ad hoc opatření, což už dnes ohrožený mediální sektor jen více rozkolísá. Žádáme Vás proto, vážený pane premiére a vážený pane hlavní poradce, abyste svůj vládní příslib věnovat se médiím dodrželi a konzultovali řešení s oborovými organizacemi. Nabízíme Vám v tom plnou spolupráci. Uvítáme, pokud připravíte veřejné odpovědi na výše uvedené otázky a veřejný plán obměny české mediální legislativy.
S pozdravem
Petr Orálek, ředitel, Nadační fond nezávislé žurnalistiky
Jiří Kučera, předseda správní rady, Nadační fond nezávislé žurnalistiky
Robert Čásenský, předseda, Český národní výbor Mezinárodního tiskového institutu
Josef Karlický, ředitel, Rekonstrukce státu
Martin Luhan, vedoucí projektu Nezávislá média, Rekonstrukce státu
Původní otevřený dopis, který reagoval na zrušení funkce vládního zmocněnce pro média.