Česká republika: MFRR volá po reformách, které by posílily nezávislost veřejnoprávní televize
Zástupci Mezinárodního tiskového institutu (IPI) a Evropského centra pro svobodu tisku a médií (ECPMF) přicestovali ve středu 15. června do Prahy na setkání s představiteli Ministerstva kultury, aby se zasadili o pokrok reforem, které by posílily nezávislost české veřejnoprávní televize.
Během jednodenní návštěvy se delegace setkala s novináři a redaktory z nezávislých médií, představiteli Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky (NFNZ), generálním ředitelem České televize Petrem Dvořákem a s představiteli Ministerstva kultury nové koaliční vlády Petra Fialy.
Rozhovory se soustředily na přípravu novely zákona, jež by přinesla další pojistky institucionální i redakční nezávislosti České televize, která byla vystavena soustavnému tlaku za předchozí české vlády Andreje Babiše.
Zástupci ministerstva na schůzce ujistili delegaci o pokroku jednání o novele a sdělili, že vláda projedná přepracovaný balíček reforem tento týden, tedy od 20. do 24. června.
Nový balíček obsahuje pouze několik z úprav původně navrhovaných občanskými skupinami a organizacemi, včetně NFNZ a IPI CZ. Tyto návrhy podporovaly také organizace zapojené do projektu Media Freedom Rapid Response (MFRR). Podle informací poskytnutých delegaci by revidovaná novela měla zahrnovat následující:
– Změnu zákona tak, aby byly do volby Rady České televize zapojeny obě komory parlamentu, tedy nově nikoli pouze Poslanecká sněmovna. Větší rozložení pravomocí by mělo vládě či parlamentní většině znesnadnit případné politické zásahy do složení rady;
– Přísnější pravidla pro navrhovatele kandidátů do Rady ČT. Dle navrhované novely by kandidáty mohly nominovat pouze zavedené instituce po minimálně 10 letech působení v oblasti médií, kultury nebo lidských práv;
– Zrušení práva parlamentu odmítnout výroční zprávu veřejnoprávní televize. Tím se eliminuje možnost, že by parlament dvakrát odmítl výroční zprávu a tím odvolal celou Radu ČT;
– Zvýšení počtu členů Rady ČT z 15 na 18. Podle nového návrhu by šest členů rady volil Senát a zbylých 12 členů by určila Poslanecká sněmovna. Ke jmenování nebo odvolání generálního ředitele ČT by pak byla nutná kvalifikovaná většina deseti hlasů.
Podle úvodního reformního balíčku představeného Ministerstvem kultury by po vstoupení novely v platnost došlo k odvolání celé Rady ČT a k následným volbám podle nového systému. Legislativní rada vlády však vyslovila obavy, zda by měl takový krok oporu v zákoně, a vyžádala si kompromis, takže došlo ke značnému zdržení, protože koaliční strany se musely dohodnout na alternativním řešení. Podle upraveného plánu by se počet radních zvýšil o tři. Poslanecká sněmovna by pak volila dvě třetiny radních, namísto původně navrhovaného rovnoměrného rozdělení volby radních mezi Poslaneckou sněmovnu a Senát. Pokud vláda novelu v červnu schválí, půjde návrh k projednání do Poslanecké sněmovny a následně do Senátu, aby se pak novela po podpisu Prezidenta republiky stala součástí českého práva.
———————
„Je povzbuzující vidět konečně pokrok v přípravě této novely zákona. Nový balíček sice obsahuje jen zlomek původně navrhovaných změn, ale pokud bude schválen, budou mít tyto úpravy i tak zásadní vliv a vytvoří nové pojistky proti případným budoucím pokusům o podlomení nezávislosti České televize“, řekl zástupce ředitele IPI Scott Griffen, který se návštěvy účastnil.
„Vyzýváme kabinet, aby tento balíček reforem co nejrychleji schválil a poslal jej k projednání do parlamentu. Je zásadní, aby se nevytratilo toto počáteční odhodlání ke zlepšování podmínek pro svobodu médií.“ „Toto by ovšem rozhodně měl být pouze první krok v delším procesu reforem, který musí také urychleně zajistit udržitelný systém financování České televize. Česká veřejnoprávní televize dlouhodobě ukazuje cestu ostatním veřejnoprávním médiím v celém regionu. Zajištění finanční stability této instituce a prosazení novely, která ji v budoucnosti ochrání proti případným politickým útokům, by vytvořilo velmi přínosný příklad odolnosti veřejnoprávní instituce ve střední a východní Evropě. Naše organizace bude i v následujících měsících nadále pozorně sledovat tento legislativní proces a prosazovat další potřebné úpravy vedoucí k vyšší svobodě médií.“
———————
Během schůzky na ministerstvu dostala delegace také informaci o plánu sestavit pracovní skupinu, která by projednala druhý balíček úprav zákona o České televizi a zákona o Českém rozhlasu. Tento návrh by měl zahrnovat automatickou valorizaci licenčních poplatků dle vývoje inflace, větší právní dohled nad odvoláváním radních a ustavení profesních kritérií pro kandidáty na členství v radě.
IPI důrazně doporučil, aby se jednání v rámci této pracovní skupiny účastnili nezávislí mediální experti z České republiky i ze zahraničí. Ve světle nedávné tiskové zprávy o nucených škrtech v rozpočtu i personálním stavu České televize vnímá delegace jako zásadní úkol pro nadcházející měsíce nalezení udržitelného způsobu financování České televize. Celkově bude veřejnoprávní televize nucena do roku 2024 seškrtat svůj rozpočet o 910 milionů korun (36,8 milionu eur). V souvislosti s tím plánuje ukončit vysílání svého nejnovějšího programu ČT3. Výše licenčních poplatků se nezměnila od roku 2008. Během návštěvy delegace v Praze proběhla odložená volba členů Rady České televize. Poté, co vládní koalice prosadila návrh, aby volba probíhala veřejně, opozice volbu bojkotovala. Bylo jmenováno pět nových radních, z nichž všichni mají vhodnou profesní kvalifikaci i zkušenost.
Toto prohlášení Mezinárodního tiskového institutu je součástí celoevropského mechanismu Media Freedom Rapid Response (MFRR), který sleduje, monitoruje a reaguje na porušování svobody tisku a médií v členských státech EU, v kandidátských zemích a na Ukrajině.
Prohlášení v originále naleznete zde
.