Správní rada Českého národního výboru IPI se dnes obrátila na členy volebního výboru Poslanecké sněmovny PČR s výzvou, aby navrhli sněmovně odvolání Lubomíra Veselého z Rady ČT. Důvodem je Veselého agresivní verbální útok na novinářku Johanu Hovorkovou, kvůli kritickému komentáři, který o Veselém napsala. Komentátorka internetového deníku Forum 24 kritizovala Veselého návrh, aby se v Otázkách Václava Moravce střídali moderátoři a vyslovila obavu, že Veselému jde o znormalizování pořadu. Veselý ji následně ve svém streamovaném videu označil za lhářku, manipulátorku, blbce, zrůdu a svini. Své diváky pak vyzval, aby ji hnali svinským krokem. Podle CZ IPI jde nejen o zcela neadekvátní reakci, o neodpovědné jednání, ale i o porušení zákona o ČT. Vyzval proto členy volebního výboru, aby sněmovně navrhli Veselého odvolání.
Členkám a členům volebního výboru PS PČR
V Praze 15. 6. 2020
Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci,
obracíme se na vás jménem Českého národního výboru Mezinárodního tiskového institutu se žádostí, abyste z funkce člena Rady České televize odvolali Lubomíra Veselého z důvodu porušení Zákona o České televizi.
Lubomír Veselý 12.6.2020 ve streamovaném pořadu na internetu hrubě napadl novinářku Johanu Hovorkovou, komentátorku internetového deníku Forum 24. Postupně vůči ní opakovaně použil výrazy: lhářka, manipulátorka, blbec, zrůda a svině. V souvislosti s Veselého členstvím v Radě ČT je to o to závažnější, že tento proud urážek byl reakcí na autorčin článek Xaver chce znormalizovat Moravcův pořad, aby byl bezzubý jako Události, komentáře. Tento článek vyšel na webu Forum 24 dne 9.6. a je označen jako komentář. Hovorková v něm vyjadřuje svou obavu, že Veselého opakovaně vyřčený návrh, aby se v nedělním pořadu Otázky Václava Moravce střídali moderátoři, povede k tomu, že z pořadu zmizí kritické otázky. V titulku článku to přirovnává k normalizaci, tedy k období po sovětské okupaci a zejména po nástupu Gustáva Husáka do čela komunistické strany. Sdělovací prostředky museli tehdy opustit známí novináři, díky nimž byla média do té doby kritická. Po jejich odchodu a po zrušení mnoha televizních a rozhlasových pořadů, zastavení novin a časopisů se sdělovací prostředky opět staly poslušným nástrojem komunistické strany.
Článek Johany Hovorkové je kritický k Veselého návrhu, je však prost jakýchkoliv osobních útoků. Veselého reakce je zcela neadekvátní a nepřijatelná nejen pro opakované používání hrubých a vulgárních výrazů, ale i proto, že 83 minut svého pořadu nevyužil tomu, aby svůj výrok na adresu Otázek Václava Moravce vysvětlil a případně vyvrátil obavy Johany Hovorkové, vyjádřené v jejím komentáři. Místo věcné diskuse využil čas k opakovaným hrubým invektivám vůči autorce, denunciacím kvůli jejímu vystupování před studenty a dokonce výzvám k rodičům, aby ji při příští návštěvě školy hnali svinským krokem.
Kromě toho, že je jednání Lubomíra Veselého v rozporu se Zákonem o České televizi, je také nezodpovědné, protože podněcuje veřejnost k vystoupení proti Johaně Hovorkové. Nelze vyloučit, že takové podněcování, někteří pochopí i jako výzvu k fyzickému napadení novinářky.
Vážené členky, vážení členové volebního výboru, navrhujeme, abyste navrhli Poslanecké sněmovně PČR v souladu s § 6 (2) b) Zákona o České televizi odvolání Lubomíra Veselého. Považujeme za nezpochybnitelné a prokazatelné, že svým hrubým útokem na novinářku Johanu Hovorkovou za to, že kritizovala jeho návrh, který jako nově zvolený radní ČT opakovaně přednesl v médiích, se Lubomír Veselý dopustil jednání,
které závažným způsobem narušilo důstojnost člena Rady ČT. Současně není-li Lubomír Veselý jako člen Rady ČT schopen unést ani elementární kritiku svého jednání, zpochybnil tak svou nezávislost a nestrannost při výkonu funkce člena Rady ČT.
Pokud by Lubomír Veselý zůstal členem Rady ČT, znamenalo by to, že jednání, jaké předvedl, je slučitelné s funkcí člena Rady ČT, že závažným způsobem nenarušuje důstojnost funkce člena Rady ani jeho nezávislost a nestrannost. Jinak řečeno hrubé urážky na adresu věcně a kultivovaně kritických novinářů by byly uznány za přijatelný standard chování. Věříme, že to nepřipustíte.
Veronika Sedláčková
místopředsedkyně správní rady
Český národní výbor Mezinárodního tiskového institutu, z.s. – CZ IPI